« Powrót do strony głównej

2019-07-17 12:50

"Reżim udający państwo", "sługa pieniądza". Wpływowi pisarze atakują Rosję

Dziennik "Financial Times" omawia w środę cztery opublikowane ostatnio książki pióra znawców Rosji poświęcone sytuacji tego państwa i charakterowi rządów prezydenta Władimira Putina. Ich autorami są: Dmitrij Trenin, Anders Aslund, Angela Stent i Mark B. Smith.
2019-07-15 07:14

Bank sterowany przez Putina próbował wejść do Polski

Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie - w którym uczestniczył m.in. "Wprost" - ujawniło, że do Polski próbował wejść sterowany przez Władimira Putina rosyjski bank, który może być przykrywką dla rosyjskich służb.
2019-07-12 15:48

Pierwsza rozmowa Putina i Zełenskiego: "pragmatyczna", oceniają eksperci

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił jako "pragmatyczną" pierwszą rozmowę telefoniczną prezydentów Rosji i Ukrainy, Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego, przeprowadzoną w czwartek wieczorem. Dodał, że na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się następna.
2019-07-12 14:32

Putin omówił z Radą Bezpieczeństwa Rosji rozmowę z Zełenskim

Na spotkaniu z Radą Bezpieczeństwa Rosji prezydent Władimir Putin omówił kwestie stosunków z Ukrainą, w tym czwartkową rozmowę telefoniczną z jej prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
2019-07-11 13:17

Czaputowicz: Wspieramy społeczeństwo i państwo białoruskie w utrzymaniu niezależności

Wspieramy społeczeństwo białoruskie i państwo białoruskie w utrzymaniu niezależności - tak szef MSZ Jacek Czaputowicz skomentował w czwartek w Batumi planowane spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki.
2019-07-11 10:50

W Rosji awantura o brudną ropę. Firmy kumpli Putina obrzucają się zarzutami

W Rosji rozgorzał niezwykły spór pomiędzy wielkimi państwowymi koncernami, którymi kierują menedżerowie z najbliższego kręgu prezydenta Rosji Władimira Putina.
2019-07-09 18:09

Putin nie chce nowych sankcji wobec Gruzji. Ale wypomniał Stalina i Berię

Prezydent Rosji Władimir Putin sprzeciwił się embargo na wino i wodę mineralną z Gruzji. Sankcji chce parlament Rosji, aby ukarać Gruzję za wystąpienie dziennikarza, który w niecenzuralnych słowach zrugał Putina.
2019-07-09 15:39

Rosja nie nałoży sankcji na Gruzję? Putin: Nie uważam, że to konieczne

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że nie uważa nałożenia sankcji na Gruzję za konieczne. Wcześniej tego dnia niższa izba parlamentu Rosji zarekomendowała rządowi zastosowanie wobec Gruzji restrykcji gospodarczych.
2019-07-09 09:37

Rosja ukarze Gruzję za obrażenie Putina. Szykują sankcje na gruzińskie wina i wodę Borżomi

Rosyjski parlament Duma chce sankcji gospodarczych na Gruzję. To odwet za wystąpienie dziennikarza, który w niecenzuralnych słowach zrugał prezydenta Rosji Władimira Putina.
2019-07-08 12:12

Zełenski proponuje Putinowi rozmowy o Krymie i Donbasie. "Musimy porozmawiać"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w poniedziałek prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przeprowadzenie rozmów o zaanektowanym przez Rosję Krymie i o Donbasie z udziałem przywódców USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.
2019-07-05 11:54

Włoska prasa ostrzega: Jest dwóch Putinów. Jeden - rozsądny, a drugi - spadkobierca imperium

"Uwaga, jest dwóch Władimirów Putinów; jeden rozsądny i czarujący, drugi - prawowity spadkobierca imperium"- pisze w piątek komentator dziennika "Corriere della Sera", podsumowując wizytę prezydenta Rosji we Włoszech i Watykanie.
2019-07-05 09:06

Rekordowe inwestycje Niemiec w Rosji. Sankcje - tylko na papierze

Niemieckie inwestycje w Rosji są największe od czasu światowego kryzysu gospodarczego z końca zeszłej dekady. Większe niż od wprowadzenia unijnych sankcji na Rosję za agresję na Ukrainę.
2019-07-04 20:20

Putin w Rzymie: Mamy nadzieję na przywrócenie pełnych relacji z UE

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wizyty w czwartek w Rzymie wyraził nadzieję na wznowienie pełnych relacji z Unią Europejską. Na konferencji prasowej mówił, że nie wie, jaką postawę przyjmie Ursula von der Leyen, nominowana na szefową KE.
2019-07-03 16:17

Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. W czerwcu ustawę tę przyjęły obie izby parlamentu Rosji.
2019-06-30 16:39

Trump proponuje Putinowi rozszerzenie dialogu

Prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w kuluarach szczytu G20 w Osace zasugerował rozszerzenie dwustronnego dialogu - powiedział w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Interfax.

2019-06-30 11:20

Ekspert CEPA: Spór Rosja-Zachód to konflikt systemów. Ukraina, Gruzja i Mołdawia są frontem dzisiejszej zimnej wojny

Powodem konfliktu między Rosją a Zachodem nie jest osoba prezydenta Rosji Władimira Putina, to konflikt systemowy; by przeciwdziałać rosyjskim wpływom, trzeba zmniejszać napięcia i podziały, które Rosja wykorzystuje ? uważa amerykański analityk ds. Rosji Brian Whitmore.
2019-06-28 15:14

Putin chce rozejmu z Wielka Brytanią. May stawia wyraźne weto

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła sugestie prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące normalizacji stosunków Londynu z Moskwą, póki ta "nie zaprzestanie nieodpowiedzialnych i destabilizujących działań, zagrażających Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom".
2019-06-28 12:16

Trump do Putina: Nie wtrącaj się w wybory

Prezydenci USA Donald Trump i Rosji Władimir Putin, którzy spotkali się w piątek w kuluarach szczytu G20 w Osace, uzgodnili, że ich kraje będą kontynuować negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń ? przekazał Biały Dom. Trump domaga się objęcia nimi również Chin.
2019-06-28 08:24

"Mamy sprawy do omówienia". Rozpoczęło się spotkanie Trumpa z Putinem

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczęli w piątek dwustronne spotkanie w kuluarach szczytu przywódców grupy G20 w japońskiej Osace. Wśród możliwych tematów wymienia się handel, kontrolę zbrojeń i denuklearyzację Korei Płn.
2019-06-28 07:21

Putin dla "FT": Liberałowie nie mogą już dłużej dyktować ludziom tego, czego chcą

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w czwartek w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" ideę liberalizmu, oceniając, że "nie jest potrzebna" i "weszła w konflikt z interesami przytłaczającej większości populacji", m.in. za sprawą multikulturalizmu i imigracji.
2019-06-28 00:20

Putin krytykuje ideę liberalizmu

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w czwartek w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" ideę liberalizmu, oceniając, że "nie jest potrzebna" i "weszła w konflikt z interesami przytłaczającej większości populacji", m.in. za sprawą multikulturalizmu i imigracji.

2019-06-26 08:22

Zachód i Rosja znów się dogadają? Zobacz, co dla Polski oznaczałaby "nowa Jałta" [OPINIA]

Od chwili wyboru Donalda Trumpa wielu zadawało sobie pytanie, czy prezydent USA znajdzie porozumienie z Władimirem Putinem kosztem państw byłego ZSRR (poza państwami bałtyckimi), a być może nawet kosztem Europy Środkowo-Wschodniej.
2019-06-25 10:07

Rosja: Spotkanie Putin-Trump w Osace podczas szczytu G20 jest prawdopodobne

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział we wtorek, że w japońskiej Osace podczas szczytu G20 prawdopodobnie odbędzie się spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa. Wcześniej rozmowy przywódców zapowiedział Biały Dom.
2019-06-24 20:52

Czeski wicepremier o sankcjach wobec Rosji: "Przeszkadzają w handlu"

Wicepremier Czech Karel Havliczek zapewnia, że respektuje decyzję UE w sprawie sankcji wobec Rosji. Wcześniej, w rozmowie z rosyjskim ambasadorem miał powiedzieć, że czeskie firmy chciałyby ich zniesienia.
2019-06-24 14:41

Rosja przedłuża embargo na żywność z Unii. Co obejmuje?

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przedłużający embargo na produkty żywnościowe z UE do 31 grudnia 2020 roku. Informację o przedłużeniu kontrsankcji opublikowano na oficjalnym portalu prawnym FR.
2019-06-24 05:52

Rosjanie już szlifują plany wojny gazowej i zapowiadają kryzys w Europie

Gdy mieszkańcy Europy wygrzewają się na plażach, w gabinetach Gazpromu szefowie szlifują plany kolejnej wojny gazowej na najbliższą zimę.
2019-06-22 18:01

Rosyjski rząd wstrzyma loty gruzińskich linii do Rosji

Od 8 lipca zawiesimy loty pasażerskie gruzińskich linii do Rosji - poinformowało w sobotę rosyjskie ministerstwo transportu. Wcześniej dekretem prezydenta Władimira Putina wstrzymano loty rosyjskich przewoźników do Gruzji.
2019-06-22 10:15

Rosja odwołuje swych turystów z Gruzji. Putin wydał dekret

Rosyjskie linie lotnicze nie będą od 8 lipca przewozić turystów do Gruzji, a biura podróży - sprzedawać wycieczek do tego kraju. Odpowiedni dekret wydał prezydent Władimir Putin, powołując się na względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo, jak długo potrwa zakaz.
2019-06-20 20:53

Czy rozmowa z obywatelami poprawi notowania Putina? "Raczej nie"

Telekonferencja Władimira Putina nie poprawi znacząco notowań rosyjskiego prezydenta - oceniają w czwartek rosyjscy komentatorzy po dorocznym - 17. z rzędu - programie, w którym Putin na żywo odpowiadał na prośby i apele obywateli.
2019-06-20 18:34

Putin: Rosja nie dąży do tego, aby być supermocarstwem

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w czwartek, że jego kraj nie dąży do statusu supermocarstwa. Rosja - tłumaczył - nie chce wrócić do stanu, w którym znajdował się ZSRR, narzucający swe wpływy Europie Wschodniej, bo takie działania są "przeciwskuteczne".

2019-06-20 17:03

Putin: Jesteśmy gotowi do dialogu, jeśli USA są zainteresowane

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w czwartek na telekonferencji z obywatelami, że jeśli strona amerykańska jest zainteresowana dialogiem, to Moskwa jest do niego gotowa. Ocenił, że kampania prezydencka w USA mogłaby skomplikować relacje z Rosją.
2019-06-20 13:21

Rosja okupuje Donbas? Putin: "Całkowita bzdura i kłamstwo"

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że stosunek Zachodu do Rosji nie zmieniłby się zasadniczo, gdyby nawet poszła ona na ustępstwa. Rosja musi stać się silniejsza, jeśli chce zająć "godne miejsce pod słońcem" - ocenił.
2019-06-20 12:30

Najbardziej palące kwestie dla Rosjan według Putina: Poziom życia i pensje

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami, że najbardziej palącymi kwestiami dla Rosjan są: poziom życia i dochodów, ochrona zdrowia, a także problemy komunalne, gospodarki odpadami i mieszkaniowe.
2019-06-20 09:54

Trump: Spotkam się z Putinem na szczycie G20

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas przyszłotygodniowego szczytu G20 w Japonii.
2019-06-19 09:24

Fiona Hill, doradczyni Trumpa ds. Rosji, odejdzie ze stanowiska

Fiona Hill, główna doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Rosji, znana z krytycznego nastawienia wobec Władimira Putina, w sierpniu odejdzie ze stanowiska - poinformował we wtorek (czasu lokalnego) rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC).
2019-06-18 15:10

Rosja wraca do rakiet? Duma Państwowa przyjęła ustawę o wstrzymaniu układu INF

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła we wtorek ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, zawartego w 1987 roku pomiędzy ZSRR i USA.
2019-06-17 10:21

May może spotkać się z Putinem. Czy nowy brytyjski premier pogodzi się z Rosją?

Premier W. Brytanii Theresa May rozważa spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na planowanym na koniec czerwca szczycie G20 w Osace, by zapoczątkować odwilż we wzajemnych relacjach zanim nowy brytyjski premier obejmie władzę - informuje "The Times".
2019-06-16 08:59

Trump oskarża "NYT" o zdradę po artykule o cyberdziałaniach wobec Rosji

O "wirtualny akt zdrady" oskarżył prezydent USA Donald Trump dziennik "New York Times" z powodu artykułu, w którym gazeta twierdzi, że USA przygotowują grunt pod ewentualne cyberataki na rosyjską sieć energetyczną jako ostrzeżenie dla Władimira Putina.

2019-06-15 13:37

Putin zarzuca USA "walkę bez reguł" w kontekście sporów handlowych

Prezydent Rosji Władimir Putin w sobotę zarzucił Stanom Zjednoczonym, że w kontekście prowadzonych przez to państwo "wojen handlowych" stosuje ono "walkę bez reguł". Zaapelował o odbudowanie zaufania i ustalenie zasad sprawiedliwej współpracy gospodarczej.
2019-06-13 11:44

Putin: stosunki z USA pogarszają się coraz bardziej

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek telewizji Mir, że ma nadzieję, iż na szczycie G20 w Osace państwa tej grupy podejmą decyzje umożliwiające współpracę gospodarczą. Ocenił przy tym, że stosunki Rosji z USA pogarszają się coraz bardziej.
2019-06-13 06:41

Chiny i Rosja chcą kontrolować "Światową Wyspę". Taki sojusz może być niebezpieczny dla Moskwy [OPINIA]

Władimir Putin popełnić strategiczny błąd, dążąc do oficjalnego sojuszu z Chinami. To pewne bowiem, że z czasem to Pekin, a nie Moskwa, będzie w tym sojuszu partnerem dominującym ? pisze w opinii James Stavridis, były dowódca sił NATO w Europie.
2019-06-11 19:52

UE zadowolona z umorzenia w Rosji sprawy przeciw dziennikarzowi Gołunowowi

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła wtorkową decyzję rosyjskich władz o umorzeniu sprawy przeciwko dziennikarzowi śledczemu Iwanowi Gołunowowi, oskarżonemu wcześniej o próbę obrotu narkotykami - oświadczył rzecznik dyplomacji Unii Europejskiej.
2019-06-10 13:42

Putin odwiedzi Arabię Saudyjską. "Moskwa musi ściślej monitorować rynek ropy"

Saudyjski minister energii Chalid al-Falih oświadczył w poniedziałek, że w październiku Arabię Saudyjską odwiedzi prezydent Rosji Władimir Putin. Falih przyjechał do Moskwy na rozmowach z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem.
2019-06-10 06:45

Słabnąca Rosja stanie się satelitą Chin? Cztery prognozy na 2030 rok [RAPORT]

Jak będzie wyglądała Rosja po odejściu od władzy Władimira Putina, które zaplanowano na 2024 rok? Odpowiedzi na to pytanie poświęcono najnowszy raport Fundacji Wolna Rosja. O dokumencie pisze w opinii felietonista Bloomberga Leonid Bershidsky.
2019-06-08 14:38

Unia walutowa Rosji z Białorusią. Trwają rozmowy

Białoruś zbliża się do Rosji. Według rosyjskiego ministra gospodarki banki centralne obu krajów omawiają kwestię wspólnej waluty.
2019-06-07 17:05

Zjednoczenie Rosji i Białorusi? Putin: Nie ma obecnie takich planów i nie ma takiego celu

Brak obecnie podstaw do zjednoczenia państwowego Rosji i Białorusi. Nie ma obecnie takich planów i nie ma takiego celu - powiedział w piątek prezydent Rosji Władimir Putin. Zastrzegł zarazem, że Rosja i Białoruś mają plan budowy państwa związkowego.
2019-06-07 14:16

Putin: Nord Stream 2 próbują torpedować te kraje, które przywykły, że ich rachunki płacą inni

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek na sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, iż projekt gazociągu Nord Stream 2 próbują "torpedować" te kraje, które przywykły, że "ich rachunki płacą inni".
2019-06-06 15:30

Putin: Nie musimy przedłużać umowy START. Mamy takie uzbrojenie, które nas obroni

Najnowsze rosyjskie uzbrojenie będzie w stanie obronić Rosję nawet w przypadku wygaśnięcia układu rozbrojeniowego z USA, tzw. nowego START - oświadczył w czwartek prezydent Władimir Putin. Dodał, że nie ma rozmów o przedłużeniu wygasającej w 2021 roku umowy.
2019-06-06 15:00

Putin o Wenezueli: Niczego tam specjalnie nie tworzymy, żadnych wojskowych baz wypadowych

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek z Petersburgu, że jego kraj nie tworzy w Wenezueli baz wojskowych, a jedynie realizuje zobowiązania wynikające z wcześniejszych kontraktów dotyczących współpracy wojskowo-technicznej.
2019-05-29 17:43

Robert Mueller o Russiagate: Gdybyśmy byli pewni, że prezydent jest niewinny, powiedzielibyśmy to

Prokurator specjalny Robert Mueller powiedział w środę, że rezygnuje ze stanowiska w resorcie sprawiedliwości USA, i wyjaśnił, że oskarżenie prezydenta Donalda Trumpa ws. Russiagate nie było możliwe w ramach wytycznych tego ministerstwa.
2019-05-28 12:06

Polacy lubią Trumpa, Niemcy wolą Putina [INFOGRAFIKA]

Prawie połowa Polaków ocenia prezydenta USA Donalda Trumpa zdecydowanie lub raczej pozytywnie. Z kolei Niemcy lepiej oceniają prezydenta Rosji Władimira Putina. To wyniki badania Barometr Polska-Niemcy, za które w naszym kraju odpowiada Instytut Spraw Publicznych.
2019-05-21 13:10

Kreml: Projekt Nord Stream 2 będzie ukończony mimo ewentualnych sankcji

Kreml jest przekonany, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończona, mimo głosów o zamiarze nałożenia amerykańskich sankcji na ten projekt - powiedział we wtorek rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
2019-05-21 12:14

Zełenski chce zmienić ukraińską politykę? "To rozsądny krok. Putin gra ostro"

Nowo zaprzysiężony prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce zmienić ukraińską politykę i nie wtrącać się w amerykańską - zauważa "Washington Post" w pochlebnym dla nowego szefa państwa komentarzu redakcyjnym.
2019-05-21 10:32

Xopero Software: Z cloud computingu korzysta już połowa polskich firm

Z rozwiązań cloudowych korzysta już 50% ankietowanych firm w Polsce, a tylko w tym roku do chmury przeniesie swoje zasoby 21,6% przedsiębiorców, wynika z najnowszego raportu "Cloud Computing" przygotowanego przez Xopero Software.
2019-05-15 18:12

Putin o spotkaniu z Trumpem: Jesteśmy gotowi do rozmów w każdym miejscu

Rosja jest gotowa do dalszych kontaktów z USA i "otwarta na rozmowy w jakimkolwiek miejscu"; najbliższa okazja do spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem nadarzy się w Osace podczas szczytu G20 - oznajmił w środę rosyjski prezydent Władimir Putin.
2019-05-15 18:08

Prezydent Austrii spotkał się z Putinem. Potwierdził poparcie dla Nord Stream 2

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powiedział w środę po spotkaniu z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, że austriacki koncern OMV nie zamierza wycofywać się z projektu Nord Stream 2. Putin mówił, że Rosja gotowa jest "iść do końca" w jego realizacji.
2019-05-14 14:20

Rosja z nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego

Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego, która m.in. głosi, że sankcje i przeciwdziałanie rosyjskim projektom energetycznym przeszkadzają udziałowi Rosji w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.
2019-05-13 22:59

Trump zapowiada spotkania z Putinem i Xi na szczycie G20 w Osace

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. Mówił też m.in. o Iranie i o relacjach handlowych z Chinami.

2019-05-05 10:22

Rośnie napięcie między Rosją i NATO. Moskwa zwiększa zasięg swojego oddziaływania w Europie

Zaostrzenie sytuacji na linii Rosja-Sojusz Północnoatlantycki w 2018 r. to jeden z głównych wniosków płynących z lektury raportu opracowanego przez Norweskie Siły Zbrojne.
2019-05-03 21:00

Szczyt na Wyspie Rosyjskiej. Do czego dzisiaj są sobie potrzebne Rosja i Korea Północna?

25 kwietnia na Wyspie Rosyjskiej, na terenie Dalekowschodniego Uniwersytetu Federalnego we Władywostoku, odbyło się spotkanie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem Władimirem Putinem. Ciepło powitany chlebem i solą Kim powiedział, iż ma nadzieję, że ta wizyta wpłynie na umocnienie ?tradycyjnie przyjaznych stosunków Korei Północnej i Rosji?.
2019-05-03 19:56

Kreml: Putin i Trump rozmawiali o Korei Płn., Ukrainie i Wenezueli

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump w rozmowie telefonicznej omówili sytuację w Korei Północnej i na Ukrainie; Putin podkreślił, że w Wenezueli jedynie jej obywatele mają prawo do określania przyszłości kraju - poinformował w piątek Kreml.
2019-05-01 13:34

Uproszczone obywatelstwo Rosji dla niektórych Ukraińców staje się faktem. Putin podpisał dekret

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o przyznaniu prawa do otrzymania w uproszczonym trybie obywatelstwa rosyjskiego niektórym kategoriom obywateli Ukrainy. Chodzi w szczególności o obywateli Ukrainy urodzonych na Krymie.
2019-04-30 19:31

Putin: Sprawa zanieczyszczenia ropy to poważna szkoda wizerunkowa

Prezydent Rosji Władimir Putin uznał we wtorek kwestię zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń za bardzo poważną szkodę gospodarczą, materialną i wizerunkową dla kraju. Putin spotkał się tego dnia z szefem koncernu Transnieft Nikołajem Tokariewem.
2019-04-30 17:01

Szef MSZ: Rosja to główne zagrożenie dla Europy Środkowej

Polska i Łotwa podobnie oceniają zagrożenia dla państw środkowoeuropejskich; to Rosja i jej agresywna polityka jest głównym zagrożeniem - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem w Warszawie.
2019-04-29 15:42

Putin straszy Ukrainę odcięciem od gazu. "To brednie, oszustwo, nie ma żadnego rewersu"

Prezydent Rosji Władimir Putin zagroził, że Ukraina zostanie bez gazu, jeśli nie zawrze nowej umowy o tranzycie rosyjskiego surowca.
2019-04-29 13:54

Putin: Jeśli będziemy mieli wspólne obywatelstwo, to i Rosjanie i Ukraińcy tylko na tym zyskają

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że Rosjanie i Ukraińcy zyskają, jeśli istnieć będzie wspólne obywatelstwo. Powtórzył opinię, którą wyrażał publicznie wcześniej, że Ukraińcy i Rosjanie są jednym narodem.
2019-04-27 14:02

Putin: Jeśli nie będzie tranzytu gazu z Rosji, Ukraina pozostanie bez zaopatrzenia w surowiec

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w sobotę, że zaopatrzenie Ukrainy w gaz zależy od tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium tego kraju. Kwestię tranzytu wymienił jako temat ewentualnych rozmów z prezydentem elektem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
2019-04-27 12:23

Putin: Rozważamy uproszczenie udzielania paszportów dla wszystkich Ukraińców

Przebywający w Pekinie prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w sobotę, że Moskwa rozważa objęcie uproszczonym trybem udzielania obywatelstwa wszystkich Ukraińców, a nie tylko mieszkańców Donbasu.
2019-04-27 10:42

Putin rozdaje obywatelstwo Rosji mieszkańcom Donbasu. Niemcy: "To bardzo alarmujący sygnał"

Wicerzeczniczka niemieckiego rządu Ulrike Demmer podkreśliła, że pretekstem do aneksji Krymu przez Moskwę była konieczność obrony obywateli Rosji. Skomentowała w ten sposób dekret ułatwiający przyznawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy.
2019-04-26 14:56

MSZ: Dekret Putina ws. paszportów dla Ukraińców stoi w sprzeczności z Porozumieniami Mińskimi

Dekret prezydenta Rosji Władimira Putina umożliwiający nadawanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanego Donbasu w uproszczonym trybie stoi sprzeczności z duchem Porozumień Mińskich; jednoznacznie potępiamy prowadzoną przez Moskwę politykę "paszportyzacji" - oświadczyło polskie MSZ.
2019-04-25 13:21

Koniec szczytu Putin-Kim. Prezydent Rosji jest "zadowolony z rozmów"

We Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie zakończył się w czwartek szczyt przywódców Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una. Putin zapewnił, że strony są zadowolone z wyników; nie przewidziano dokumentu końcowego po szczycie.
2019-04-25 12:39

Putin: Wyniki wyborów na Ukrainie to klęska polityki Poroszenki

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w czwartek wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie jako "całkowitą klęskę" polityki dotychczasowego prezydenta Petra Poroszenki. Oznajmił, że Rosja przyjrzy się "pierwszym krokom" nowych władz w Kijowie.
2019-04-25 12:00

Putin: Nie ma niczego niezwykłego w paszportach dla Donbasu. To jak Karta Polaka

Prezydent Rosji Władimir Putin, komentując w czwartek decyzję o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców ukraińskiego Donbasu, powiedział, że nie ma w tej decyzji niczego niezwykłego; podał m.in. przykład Karty Polaka.
2019-04-25 07:42

Spotkanie Putina i Kim Dzong Una we Władywostoku: "Bardzo wiele można zrobić"

Rozmowy przywódców Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una, rozpoczęły się w czwartek we Władywostoku. Putin zapewnił, że Rosja przyjmuje z zadowoleniem zabiegi Pjongjangu o normalizację stosunków z USA, jak również z Koreą Południową.
2019-04-24 16:07

Uzyskiwanie rosyjskiego obywatelstwa przez mieszkańców Donbasu będzie prostsze. Putin podpisał dekret

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie. Ich wnioski o obywatelstwo powinny być rozpatrywane nie dłużej niż trzy miesiące - stanowi dekret.
2019-04-18 15:20

Kim Dzong Un spotka się z Putinem. Kreml boi się odpływu taniej siły roboczej z Korei?

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybędzie w tym miesiącu do Rosji na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - poinformował w czwartek Kreml w komunikacie. Wizyta odbędzie się na zaproszenie Putina. Dokładnego terminu ani miejsca spotkania nie podano.
2019-04-10 08:22

Ropa drożeje. Obawy o konflikt w Libii mają większą moc niż cięcie prognoz MFW

Ropa naftowa na giełdach paliw drożeje - obawy o konflikt w Libii i o możliwe zakłócenia w dostawach ropy z tego kraju mają większą moc niż fakt, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy dla globalnej gospodarki, a prezydent Rosji Władimir Putin ostrzega o możliwych dalszych cięciach produkcji ropy przez OPEC+ - podają maklerzy.
2019-04-09 19:16

Putin: Wyniki raportu Muellera nt. Donalda Trumpa były przewidywalne

Wyniki raportu specjalnego prokuratora Roberta Muellera badającego związki Rosji z kampanią prezydencką Donalda Trumpa z 2016 r. były przewidywalne i potwierdzają powtarzane przez Moskwę stanowisko o braku ingerencji - powiedział we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin.
2019-04-09 18:49

Putin zachęca zagranicznych partnerów do współpracy w Arktyce

Prezydent Władimir Putin wezwał we wtorek zagranicznych partnerów Rosji do współpracy w tworzeniu portów, które staną się węzłami korytarza transportowego w Arktyce. Putin zarysował plan rozwoju Arktyki, w którym - jak...

2019-04-09 18:17

Putin zarysował plan rozwoju Arktyki. "Zapraszamy zainteresowanych kolegów"

Prezydent Władimir Putin wezwał we wtorek zagranicznych partnerów Rosji do współpracy w tworzeniu portów, które staną się węzłami korytarza transportowego w Arktyce. Putin zarysował plan rozwoju Arktyki, w którym - jak zapewnił - nie przeszkodzą sankcje.
2019-04-08 20:15

Prezydent Finlandii o spotkaniu z Putinem: Nowe otwarcie w relacjach z Rosją

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto mówił w poniedziałek o "otwieraniu się nowej karty" w relacjach Europy Płn. z Rosją, w kontekście zaplanowanego na wtorek spotkania przywódców czterech krajów północnoeuropejskich z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.
2019-04-08 18:07

Putin wyznacza priorytety: realizacja umowy o S-400 dla Turcji, elektrownia atomowa

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że sfinalizowanie umowy z Turcją, dotyczącej dostaw do tego kraju rosyjskich systemów S-400 ma priorytetowe znaczenie. Kluczowym dwustronnym projektem w energetyce Putin nazwał elektrownię atomową w Akkuyu.
2019-04-08 14:56

Kreml: "Ukraina sama musi rozwiązać problem w Donbasie. Rosja nie jest stroną konfliktu"

Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy; Kijów musi sam uregulować sytuację w tym regionie - oznajmił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując słowa kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który ogłosił gotowość do negocjacji z Władimirem Putinem.
2019-04-08 12:23

Gra o reelekcję Putina. Rosja zrobiła pierwszy krok na drodze do zmiany konstytucji?

Propozycja Wiaczesława Wołodina, szefa Dumy Państwowej Rosji, aby dać parlamentowi większy udział w mianowaniu rządu, może oznaczać przygotowywanie opinii publicznej do zmiany konstytucji, w obliczu końca kadencji Władimira Putina - piszą "Wiedomosti".
2019-04-05 11:07

"Bild": Jeśli Niemcy mogą gdzieś ubić interes, to wartości nie mają większego znaczenia

Niemiecki tabloid "Bild" ostro krytykuje w piątek ministra gospodarki RFN Petera Altmaiera, który wspólnie z prezydentem Rosji wziął udział w otwarciu nowej fabryki Mercedesa pod Moskwą. To sukces propagandowy Władimira Putina - ocenia "Bild".
2019-04-04 10:43

"WSJ" o NATO: To sojusz, który warto utrzymać i który chce rozsadzić Putin

Warto utrzymać NATO - sojusz, który chce rozsadzić prezydent Rosji Władimir Putin - pisze w czwartkowym komentarzu redakcyjnym "WSJ". Wyliczając dotychczasowe sukcesy NATO, gazeta wzywa jego członków do spełnienia obietnic dotyczących poziomu wydatków na obronność.
2019-04-03 16:15

Mercedes z autografem Putina. Niemiecki koncern otworzył fabrykę aut w Rosji

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał się na jednym z pierwszych aut Mercedesa, wyprodukowanych w fabryce o nazwie Moskowia.
2019-04-03 13:17

Rosyjskie paszporty dla mieszkańców Donbasu? Kreml: "Nic nam nie wiadomo"

Kreml nie ma informacji na temat planów wydawania paszportów Rosji mieszkańcom kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów rejonów Donbasu - zapewnił w środę rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.
2019-04-03 13:13

Kreml jest niezadowolony z planów NATO ws. Cieśniny Kerczeńskiej

Rosja negatywnie odnosi się do planów zagwarantowania przez NATO przepływu ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską ? oświadczył w środę rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
2019-04-03 08:24

Rosja ściga bankierów, którzy wiedzą, jak Kreml ukrywa pieniądze [REPORTAŻ]

Były wiceprezes jednego z banków, które obsługiwały zagraniczne firmy w Rosji, został zatrzymany w Polsce. W tle są poszkodowani przyjaciele Władimira Putina, wojna służb i Amerykanie, którzy chronią na swoim terytorium dwóch współpracowników finansisty.
2019-03-26 06:50

Bloomberg ostrzega: Rosja szykuje atak propagandowy na Europę. UE musi się bronić

Europa musi przypomnieć Putinowi, że ingerencja w wybory jest formą wrogiego działania z zagranicy i jako taka nie może być ignorowana. Wśród narzędzi obrony przed dezinformacją Kremla powinny znaleźć się także sankcje - czytamy w komentarzu redakcyjnym agencji Bloomberg.
2019-03-22 17:36

Rosja wypuszcza nowe euroobligacje. Ucieczka przed groźbą nowych sankcji

W błyskawicznym tempie Rosja sprzedała nowe euroobligacje za 3 mld dol. W ten sposób Moskwa uniknęła ewentualnych sankcji, jakie chce wprowadzić Kongres USA.
2019-03-22 06:10

Internet w Rosji, czyli kontrola i izolacja. Moskwa tworzy wokół siebie nową żelazną kurtynę

10 marca bieżącego roku w Moskwie, Petersburgu, Chabarowsku, a także w Woronieżu, Omsku i Irkucku, miały miejsce protesty pod hasłami ?Przeciwko izolacji Runetu?. Protesty skupiały przeciwników wprowadzenia w życie nowych ustaw odnoszących się do rosyjskiego segmentu Internetu. Według informacji rosyjskich mediów w Moskwie wzięło w nich udział ponad 15 tys. osób, czyli więcej uczestników niż podczas zgromadzeń przeciwko reformie emerytalnej, która weszła w życie od początku 2019 roku.
2019-03-21 21:05

Biały Dom odmówił Kongresowi wydania dokumentów ws. Putina

Biały Dom odmówił w czwartek wydania komisjom spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów USA dokumentów dotyczących kontaktów Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podaje CNN.
2019-03-21 12:37

Białoruś i Rosja stworzą nowe państwo? Wszystko, by Putin rządził dłużej

Niektórzy przedstawiciele elity rządzącej w Rosji naciskają, by Władimir Putin pozostał jak najdłużej prezydentem; rozpatrywane są różne opcje, które pozwoliłyby na przedłużenie kadencji - pisze agencja Bloomberga, powołując się na źródła zbliżone do Kremla.
2019-03-20 09:51

Łagodny transfer władzy w Rosji jest niemożliwy. Na Kremlu trwa walka grup

Sytuacja wewnętrzna w Rosji - rywalizacja różnych interesów i grup wokół Władimira Putina - uniemożliwia raczej transfer władzy na wzór Kazachstanu, gdzie prezydent Nursułtan Nazarbajew rezygnuje, lecz nadal kontroluje procesy polityczne - piszą "Wiedomosti".
2019-03-19 13:23

"Kommiersant": To nie pierwsze zaproszenie, którego Putin z Warszawy nie otrzymał

Rosyjski dziennik "Kommiersant", komentując komunikat na temat skierowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę zaproszeń na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, konstatuje, że Polska "nie zamierza zapraszać władz rosyjskich" na uroczystości.
2019-03-18 18:28

Putin zamyka usta krytykom swojej polityki? Wielka burza wokół nowej ustawy

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek krytykowane przez obrońców praw człowieka ustawy, przewidujące kary za rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości (fake newsów) oraz kary za znieważanie władz w internecie.
2019-03-18 18:01

Putin podpisał ustawy o karach za fake newsy i obrazę władz

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek krytykowane przez obrońców praw człowieka ustawy, przewidujące kary za rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości (fake newsów) oraz kary za znieważanie...

2019-03-18 13:29

Przywódca Tatarów: Putin odpowie za Krym przed trybunałem międzynarodowym

Prezydent Rosji Władimir Putin, który w poniedziałek składa wizytę na zaanektowanym w 2014 roku ukraińskim Krymie, odpowie za zajęcie półwyspu przed trybunałem międzynarodowym ? oświadczył przewodniczący samorządu Tatarów krymskich, Medżlisu, Refat Czubarow.

« Powrót do strony głównej