« Powrót do strony głównej

2019-10-22 18:20

Amerykańskie media: Putin i Orban nastawiali Trumpa przeciwko Ukrainie

Wiosenne rozmowy Donalda Trumpa z politykami skonfliktowanymi z władzami w Kijowie, prezydentem Rosji Władimirem Putinem i premierem Węgier Viktorem Orbanem, zwiększyły niechęć przywódcy USA wobec Ukrainy - podaje we wtorek amerykańska prasa, powołując się na źródła w administracji.
2019-10-22 15:32

Rozmowy w Soczi: trudne rozmowy Rosji i Turcji ws. Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek w Soczi, rozpoczynając rozmowy z przywódcą Turcji Recepem Tayyipe Erdoganem na temat Syrii, że sytuacja w tym regionie jest "bardzo ostra" i że z tego względu dwustronne konsultacje są potrzebne.
2019-10-22 13:42

Kreml: Liczymy, że Erdogan wyjaśni Putinowi plany operacji w Syrii

Podczas rozmów prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana, które rozpoczęły się we wtorek w Soczi, strona rosyjska chce poznać plany Ankary, związane z operacją w Syrii - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
2019-10-21 08:17

Putin: Rosja zamierza bardziej aktywnie zaangażować się w Afryce

Rosja zamierza włączyć się bardziej aktywnie do światowej rywalizacji o współpracę z państwami Afryki - oświadczył w wywiadzie dla agencji TASS prezydent Władimir Putin. "Nam nie chodzi o podział bogactw tego kontynentu, ale o współpracę dwustronną" - dodał.
2019-10-19 17:32

Erdogan: omówię z Putinem rozlokowanie syryjskich sił w "strefie bezpieczeństwa"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że w przyszłym tygodniu w Soczi nad Morzem Czarnym omówi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem kwestię rozlokowania syryjskich sił rządowych w planowanej "strefie bezpieczeństwa" w północnej Syrii.

2019-10-18 09:29

Rada ds. Praw Człowieka przy Putinie może zmienić szefa? "To może być jej koniec"

Szef Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow może odejść ze stanowiska - podał dziennik "Wiedomosti". Zdaniem gazety zmiana przewodniczącego może być końcem rady, która krytykowała działania władz.
2019-10-17 06:24

Będą kolejne grabieże ziemi i aneksje? Putin i Erdogan udowadniają, że to się opłaca [OPINIA]

Grabież ziemi w Syrii przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana oraz aneksja Krymu przez prezydenta Rosji Władimira Putina spotkały się ze słabą reakcją międzynarodową. Czy to zachęci ich do kolejnych grabieży? Opinia Leonida Bershidsky'ego.
2019-10-15 16:09

Putin w sojuszu z Zatoką Perską. Kierowców czekają podwyżki cen ropy naftowej?

Koordynacja działań na rynku naftowym i współpraca energetyczna - to główne tematy podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
2019-10-15 15:04

Doradca Putina: turecka operacja w północnej Syrii "niedopuszczalna"

Turecka operacja w północno-wschodniej Syrii jest "niedopuszczalna" - oświadczył we wtorek specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji Władimira Putina ds. Syrii Aleksandr Ławrientiew.
2019-10-14 09:39

Ukraińskie media o wyborach w Polsce: Do Sejmu wchodzą "przyjaciele Putina"

Wybory parlamentarne w Polsce ze znaczącą przewagą nad konkurentami wygrywa rządząca partia PiS, której wynik pozwoli jej na samodzielne rządzenie; do parlamentu wchodzą też "przyjaciele Putina" z Konfederacji - piszą w poniedziałek media na Ukrainie.
2019-10-13 19:45

Putin: Wycofanie się USA z układu ABM zapoczątkowało wyścig zbrojeń

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że wycofanie się USA w 2003 roku z układu ABM (o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej) było początkiem swego rodzaju wyścigu zbrojeń. Rosja - dodał - w reakcji podjęła prace nad swymi kompleksami ofensywnymi.
2019-10-13 08:20

Putin: Obce wojska, które nie zostały zaproszone przez rząd Syrii, powinny się wycofać z tego kraju

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę w wywiadzie dla dziennikarzy z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, że obce wojska, które nie zostały zaproszone przez rząd Syrii, powinny się wycofać z tego kraju.
2019-10-11 13:23

Putin: Rosja będzie pracować nad pociskami średniego zasięgu

Prezydent Władimir Putin zapowiedział w piątek, że Rosja będzie pracować nad stworzeniem pocisków rakietowych średniego zasięgu, co uzasadnił posiadaniem takich pocisków przez Stany Zjednoczone. Rosję - dodał - niepokoją plany rozlokowania pocisków USA w Azji.
2019-10-09 17:08

Putin apeluje do Turcji, by nie storpedowała procesu pokojowego w Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w środę do prezydent Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, by unikał w czasie ofensywy w Syrii wszelkich kroków, które mogłyby storpedować proces pokojowy w tym kraju. W środę rozpoczęła się turecka operacja wojskowa w Syrii.
2019-10-08 10:01

Rosja nie chce rozmawiać o konflikcie w Donbasie?

Rosja nie jest na razie zainteresowana spotkaniem czwórki normandzkiej w sprawie konfliktu w Donbasie - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko w programie telewizyjnym, nadanym w poniedziałek późnym wieczorem.
2019-10-02 16:05

Kontrakt na tranzyt gazu Rosja-Ukraina przedłużony o rok

Prezydent Rosji Władimir Putin dopuścił w środę przedłużenie o rok kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu przez jej terytorium, jeśli Ukraina nie zdoła do końca obecnego roku wdrożyć przepisów unijnych. Zapewnił o gotowości Rosji do współpracy w ramach tego prawa.
2019-09-30 19:05

USA zaostrzają sankcje na powiązanego z Kremlem oligarchę, "kucharza Putina"

Ministerstwo finansów (skarbu) USA zaostrzyło w poniedziałek sankcje na powiązanego z Kremlem oligarchę Jewgienija Prigożyna za to, że próbował ingerować w ubiegłym roku w tzw. wybory środka kadencji w USA.
2019-09-27 13:18

Stenogramy rozmów liderów USA i Rosji do publikacji? "To niezwykła praktyka"

Kreml ma nadzieję, że w stosunkach między Rosją i USA nie dojdzie do publikacji stenogramów telefonicznych rozmów liderów ? oświadczył w piątek rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
2019-09-26 14:11

Kreml potwierdził list Putina do przywódców w sprawie moratorium na pociski rakietowe

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w czwartek, że prezydent Władimir Putin zaproponował przywódcom światowym przyjęcie moratorium na rozmieszczanie pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Inicjatywa nie napotkała zrozumienia - dodał.
2019-09-26 06:31

Nasza sytuacja jest gorsza niż myślimy? Nawet Putin zaczął przejmować się klimatem [OPINIA]

Decyzja Władimira Putina o dołączeniu do porozumienia z Paryża ma nie tylko symboliczny wymiar. To także sygnał, że Kreml coraz poważniej traktuje zagrożenie klimatyczne ? pisze Leonid Bershidsky.
2019-09-25 08:53

"Kommiersant": Putin zaproponował moratorium na pociski zakazane INF

Prezydent Rosji Władimir Putin skierował do kilkudziesięciu państw, w tym wszystkich krajów NATO, przesłanie, w którym zaproponował wprowadzenie moratorium na rozmieszczanie pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - podał dziennik "Kommiersant".
2019-09-19 07:56

Rosyjskie media: Syberyjski szaman, który chciał wygonić zło z Kremla, został uprowadzony

W Buriacji został uprowadzony przez nieznanych sprawców szaman Aleksandr Gabyszew, który kilka miesięcy temu rozpoczął wędrówkę do Moskwy, by - jak ogłosił - wygonić z Kremla prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamaskowani ludzie napadli na obóz szamana.
2019-09-17 15:16

Putin odwiedzi Izrael w styczniu 2020 roku z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że w styczniu 2020 roku odwiedzi Izrael, by wziąć udział w obchodach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i w odsłonięciu pomnika ofiar blokady Leningradu.
2019-09-16 21:37

Erdogan planuje przemieszczenie 3 mln uchodźców z Syrii do tzw. strefy bezpieczeństwa

Podczas poniedziałkowego spotkania prezydentów Turcji, Iranu i Rosji - Recepa Tayyipa Erdogana, Hasana Rowhaniego i Władimira Putina - poświęconego sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib, Erdogan powiedział, że do strefy bezpieczeństwa mogą powrócić 3 mln Syryjczyków.
2019-09-16 14:17

"FT": Zachód nie może po prostu przejść do porządku dziennego nad agresją Putina

Zachód nie może po prostu przejść do porządku dziennego nad agresją prezydenta Rosji Władimira Putina na wschodnią Ukrainę - pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym dziennik "Financial Times". I wskazuje, że prezydent Francji Emmanuel Macron musi ostrożnie postępować z Moskwą.
2019-09-14 06:01

Antyliberalizm Putina to mit? Jest oportunistą bez skrupułów [WYWIAD]

Antyliberalizm Putina to przede wszystkim wybieg, żeby zbratać się z nacjonalistycznymi, populistycznymi siłami przeciwnymi UE - mówi w wywiadzie Luke Harding.
2019-09-13 19:15

Kreml: W poniedziałek w Ankarze odbędzie się spotkanie ws. Idlibu

Przywódcy Rosji, Turcji i Iranu - Władimir Putin, Recep Tayyip Erdogan i Hasan Rowhani - spotkają się w poniedziałek w Ankarze w Turcji, by rozmawiać o sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib - poinformował w piątek doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow.
2019-09-13 16:59

Rosja jest gotowa do szczytu czwórki normandzkiej, ale stawia warunki

Kreml jest gotowy do udziału w paryskim spotkaniu czwórki normandzkiej w sprawie Donbasu, jednak muszą być spełnione pewne warunki - oświadczył w piątek doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Jurij Uszakow.
2019-09-09 18:52

Gazprom ma problemy z gazem dla Chin. A już ma szykować tranzytową rurę do Chin przez Mongolię

Pół roku Gazprom nie będzie mógł zagwarantować stabilnych dostaw gazu do Chin nowym gazociągiem Siła Syberii. A Putin polecił Gazpromowi przygotować nowy gazociąg do Chin, tranzytem przez Mongolię.
2019-09-08 13:39

Cyfrowa chmura szansą dla polskich firm. Przyniesie tańsze innowacje i nowe pomysły na biznes

- Cloud computing jest przyszłością i podstawą każdej nowoczesnej gospodarki. W Polsce wykorzystanie usług cyfrowych wciąż jest na zbyt niskim poziomie - mówi w rozmowie z money.pl Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP. Tymczasem chmura cyfrowa i rozwiązania IT są podstawą innowacji na Zachodzie. O tym, dlaczego polskie firmy powinny korzystać z rozwiązań chmury cyfrowej wiceprezes PKO BP opowiadał podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój. Więcej w materiale wideo.
2019-09-05 20:00

Prezydent Mongolii: Moskwa poparła projekt gazociągu tranzytowego do Chin

Prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga powiedział w środę podczas forum gospodarczego w rosyjskim Władywostoku, że prezydent Władimir Putin poparł projekt gazociągu, którego trasa wiodłaby przez terytorium Mongolii do Chin.

2019-09-05 19:18

Energetyczna supersieć: Gazociąg tranzytowy przebiegnie przez Mongolię do Chin

Prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga powiedział w środę podczas forum gospodarczego w rosyjskim Władywostoku, że prezydent Władimir Putin poparł projekt gazociągu, którego trasa wiodłaby przez terytorium Mongolii do Chin.
2019-09-05 18:29

Łukaszenka i Putin podpiszą program integracji Białorusi i Rosji w grudniu

Program działań w ramach dalszej integracji Białorusi i Rosji prezydenci obu krajów, Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin, mają podpisać 8 grudnia ? powiedział w czwartek w Mińsku minister gospodarki Dzmitry Krutoj.
2019-09-05 18:26

Rosja postawiła na skroplony gaz. Nowy zakład LNG zapowiada Rosnieft

Podczas forum ekonomicznego we Władywostoku budowę zakładu do eksportu skroplonego gazu LNG zapowiedział gigant naftowy Rosnieft. Zatwierdzono też budowę kolejnego zakładu LNG koncernu Novatek.
2019-08-27 18:31

Putin i Erdogan będą "neutralizować ogniska terrorystów" w Syrii

Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział we wtorek po rozmowach z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, że razem określili dalsze wspólne kroki w celu "neutralizacji ognisk terrorystów" i unormowania sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib.
2019-08-27 16:43

Putin: Rosja dostarczyła Turcji kolejną partię zestawów S-400

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował we wtorek, że tego dnia rano Turcja otrzymała kolejną partię rosyjskich zestawów rakietowych S-400, zgodnie kontraktem z zawartym przez oba kraje. Według tureckiego ministerstwa obrony dostawy zajmą około miesiąca.
2019-08-23 16:58

Wznowienie walk w Idlibie. Turcję zaleje kolejna fala uchodźców z Syrii?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w piątek prezydenta Rosji Władimira Putina, że ofensywa wojsk syryjskich i rosyjskich na prowincję Idlib może doprowadzić do humanitarnego kryzysu i zagraża bezpieczeństwu narodowemu Turcji - poinformowało biuro prasowe Erdogana.
2019-08-22 20:20

Ekspert: II wojna światowa jest jednym z najmocniejszych filarów propagandowych władz Rosji

Dyskusja w Rosji na temat paktu Ribbentrop-Mołotow jest częścią polityki historycznej, polegającej m.in. na tym, że w interpretacji wydarzeń poprzedzających II wojnę światową akcent pada na rok 1938 - powiedział PAP wiceszef "Nowej Gaziety" Andriej Lipski.
2019-08-22 14:02

Finlandia zostanie pośrednikiem Rosji w kwestii Ukrainy?

W czwartkowej prasie fińskiej dużo miejsca poświęcono środowym rozmowom prezydentów Rosji i Finlandii, Władimira Putina i Sauli Niinisto w Helsinkach. W komentarzach dominuje kwestia Ukrainy.
2019-08-21 20:45

Merkel, Johnson i Macron: ponowne dołączenie Rosji do G7 na razie niemożliwe

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wykluczyli w środę w Berlinie możliwość ponownego dołączenia Rosji do G7. Kraj ten został usunięty z grupy najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw świata po agresji na Ukrainę w 2014 roku.
2019-08-21 19:23

Putin: amerykańskie rakiety w Rumunii i Polsce mogą zagrażać Rosji

Przeprowadzenie przez USA testu lądowej rakiety Tomahawk, którą można wystrzeliwać z systemów rozmieszczonych w Rumunii i systemów, które mają być rozmieszczone w Polsce, to nowe zagrożenie dla Rosji, które nie pozostanie bez odpowiedzi - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.
2019-08-21 14:10

Rosja wróci do G8? Jeśli dostanie taką propozycję, to ją "rozpatrzy"

Jeśli istnieją propozycje przywrócenia Rosji do formatu G8, to powinny być one sformułowane i przekazane Rosji do rozpatrzenia - oświadczyła w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Wezwała do omówienia tej kwestii na płaszczyźnie profesjonalnej.
2019-08-20 16:13

Francja stawia na Rosję. Umizgi Macrona, straszenie Chinami

"Rosja to kraj bardzo głęboko europejski. Wierzymy w Europę rozciągającą się od Lizbony po Władywostok" - napisał po rosyjsku prezydent Francji Emmanuel Macron po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
2019-08-20 12:58

Niemcy nie chcą sankcji wobec Rosji. Bardziej ufają Putinowi niż Trumpowi

Większość Niemców jest przeciwna sankcjom wobec Rosji - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu, przeprowadzonego na zlecenie agencji dpa. Więcej obywateli RFN ufa też bardziej prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi niż prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.
2019-08-20 07:51

Parafianowicz: Umizgi do Putina na rocznicę diabelskiego paktu [OPINIA]

Na przykładzie wczorajszego spotkania Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem w Fort de Brégançon na południu Francji wyraźnie widać, jak niską cenę płaci Rosja za łamanie prawa międzynarodowego. Rosyjski prezydent od 2014 r. nie poszedł właściwie na żadne istotne ustępstwo wobec Zachodu.
2019-08-14 19:09

Wszystkie błędy Putina. "Dla samodzielnej i samotnej Rosji status mocarstwa to konieczność"

Dmitrj Trenin, znany politolog, członek prestiżowej Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej, podsumował w środę na łamach dziennika "Wiedomosti" 20 lat rządów Władimira Putina w polityce zagranicznej. Ocenił, że Putin uczynił z Rosji mocarstwo, ale popełniał też błędy.
2019-08-12 09:28

Media: Protesty w Moskwie to największe wyzwanie dla Putina od lat

Demonstracja opozycji w Moskwie to największe od blisko dekady wyzwanie rzucone brutalnemu systemowi politycznemu Władimira Putina i okazja dla Rosjan do głośnego protestu; to także dowód, że w Rosji wciąż jeszcze nie zanikł głos narodu - pisze prasa w USA.
2019-08-11 17:33

Na poligonie w Rosji mogła wybuchnąć rakieta z napędem jądrowym

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów.

2019-08-11 16:51

Reuters: Na poligonie w Rosji mogła wybuchnąć rakieta z napędem jądrowym. "Przypomina to łańcuch wydarzeń z czasów Czarnobyla"

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów.
2019-08-11 10:04

MSZ Ukrainy protestuje w związku z wizytą Putina Krymie

MSZ Ukrainy wyraziło w niedzielę w oświadczeniu zdecydowany protest przeciwko nieuzgodnionej z Kijowem wizycie w sobotę prezydenta Rosji Władimira Putina na Krymie - podała agencja Interfax-Ukraina.
2019-08-05 10:48

Protesty w Moskwie to zagrożenie dla władzy. Opozycjoniści traktowani jak "podżegacze"

Niemieckie media w poniedziałkowych komentarzach na temat sobotnich demonstracji w stolicy Rosji zgodnie oceniają, że protesty mogą stanowić zagrożenie dla prezydenta Władimira Putina, co tłumaczy brutalność, z jaką władze traktują protestujących.
2019-08-02 06:22

Nasi przywódcy grają w narodowe stereotypy. Nie spodziewajmy się prawdziwych zmian [OPINIA]

Johnson, Trump, Putin i Merkel są ucieleśnieniem narodowych stereotypów. Tymczasem tylko prawdziwie nietypowy lider mógłby zawrócić Wielką Brytanię z drogi brexitu, USA z pułapki poczucia wyjątkowości, Rosję z osuwania się w brak znaczenia, a Niemcy ze ścieżki prowincjonalnego samozadowolenia ? pisze Leonid Bershidsky.
2019-07-29 15:17

Putin wzmacnia serbską armię dostawami czołgów. Prezydent Serbii: "To nasza sprawa, skąd mamy broń"

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w poniedziałek podziękował Władimirowi Putinowi za wzmocnienie zdolności bojowych sił zbrojnych Serbii poprzez dostawy czołgów i pojazdów opancerzonych.
2019-07-28 13:12

Putin w Petersburgu: Marynarka wojenna Rosji odeprze każdy atak

Rosyjska marynarka wojenna jest w stanie odeprzeć każdy atak - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę w Petersburgu, przyjmując paradę z okazji Dnia Marynarki Wojennej Rosji. Szef państwa zapowiedział dalszą rozbudowę rosyjskiej floty.
2019-07-22 12:00

Sojusz Rosji i Chin zagraża USA. Zachód pozostaje w tyle

Zbliżenie Chin i Rosji to dla Stanów Zjednoczonych strategiczne wyzwanie - pisze w poniedziałek dziennik "New York Times" i ostrzega, że Waszyngton wraz z sojusznikami nie działa wystarczająco szybko, by przeciwdziałać wysiłkom Pekinu i Moskwy.
2019-07-19 18:20

Białoruś dogada się z Rosją? "Mińsk nie chce integracji, a jej imitacji"

Kolejna tura negocjacji prezydentów Białorusi i Rosji nie przyniosła rozstrzygnięcia problemów w relacjach dwustronnych ? uważają białoruscy analitycy, z którymi rozmawiała PAP. Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin spotkali się 17 i 18 lipca.
2019-07-18 19:10

Białoruś coraz bliżej integracji z Rosją? Łukaszenka zaproponował Putinowi, by plan powstał do 8 grudnia

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaproponował w czwartek przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi, by program integracji w ramach Państwa Związkowego obu krajów był gotowy przed 8 grudnia. Łukaszenka mówił o tym podczas wspólnych rozmów w Petersburgu.
2019-07-18 17:45

Putin spotkał się z ukraińskim politykiem Wiktorem Medwedczukiem

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w czwartek w Petersburgu z prorosyjskim politykiem ukraińskim Wiktorem Medwedczukiem. Rozmowy odbyły się na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie.
2019-07-17 18:30

Uproszczone obywatelstwo dla ukraińskiego Donbasu - Putin podpisał już dekret w tej sprawie

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie otrzymania obywatelstwa rosyjskiego dla mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Chodzi także o te rejony, które znajdują się pod kontrolą władz w Kijowie.
2019-07-17 12:50

"Reżim udający państwo", "sługa pieniądza". Wpływowi pisarze atakują Rosję

Dziennik "Financial Times" omawia w środę cztery opublikowane ostatnio książki pióra znawców Rosji poświęcone sytuacji tego państwa i charakterowi rządów prezydenta Władimira Putina. Ich autorami są: Dmitrij Trenin, Anders Aslund, Angela Stent i Mark B. Smith.
2019-07-15 07:14

Bank sterowany przez Putina próbował wejść do Polski

Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie - w którym uczestniczył m.in. "Wprost" - ujawniło, że do Polski próbował wejść sterowany przez Władimira Putina rosyjski bank, który może być przykrywką dla rosyjskich służb.
2019-07-12 15:48

Pierwsza rozmowa Putina i Zełenskiego: "pragmatyczna", oceniają eksperci

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił jako "pragmatyczną" pierwszą rozmowę telefoniczną prezydentów Rosji i Ukrainy, Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego, przeprowadzoną w czwartek wieczorem. Dodał, że na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się następna.
2019-07-12 14:32

Putin omówił z Radą Bezpieczeństwa Rosji rozmowę z Zełenskim

Na spotkaniu z Radą Bezpieczeństwa Rosji prezydent Władimir Putin omówił kwestie stosunków z Ukrainą, w tym czwartkową rozmowę telefoniczną z jej prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
2019-07-11 13:17

Czaputowicz: Wspieramy społeczeństwo i państwo białoruskie w utrzymaniu niezależności

Wspieramy społeczeństwo białoruskie i państwo białoruskie w utrzymaniu niezależności - tak szef MSZ Jacek Czaputowicz skomentował w czwartek w Batumi planowane spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki.
2019-07-11 10:50

W Rosji awantura o brudną ropę. Firmy kumpli Putina obrzucają się zarzutami

W Rosji rozgorzał niezwykły spór pomiędzy wielkimi państwowymi koncernami, którymi kierują menedżerowie z najbliższego kręgu prezydenta Rosji Władimira Putina.
2019-07-09 18:09

Putin nie chce nowych sankcji wobec Gruzji. Ale wypomniał Stalina i Berię

Prezydent Rosji Władimir Putin sprzeciwił się embargo na wino i wodę mineralną z Gruzji. Sankcji chce parlament Rosji, aby ukarać Gruzję za wystąpienie dziennikarza, który w niecenzuralnych słowach zrugał Putina.
2019-07-09 15:39

Rosja nie nałoży sankcji na Gruzję? Putin: Nie uważam, że to konieczne

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że nie uważa nałożenia sankcji na Gruzję za konieczne. Wcześniej tego dnia niższa izba parlamentu Rosji zarekomendowała rządowi zastosowanie wobec Gruzji restrykcji gospodarczych.
2019-07-09 09:37

Rosja ukarze Gruzję za obrażenie Putina. Szykują sankcje na gruzińskie wina i wodę Borżomi

Rosyjski parlament Duma chce sankcji gospodarczych na Gruzję. To odwet za wystąpienie dziennikarza, który w niecenzuralnych słowach zrugał prezydenta Rosji Władimira Putina.
2019-07-08 12:12

Zełenski proponuje Putinowi rozmowy o Krymie i Donbasie. "Musimy porozmawiać"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w poniedziałek prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przeprowadzenie rozmów o zaanektowanym przez Rosję Krymie i o Donbasie z udziałem przywódców USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.
2019-07-05 11:54

Włoska prasa ostrzega: Jest dwóch Putinów. Jeden - rozsądny, a drugi - spadkobierca imperium

"Uwaga, jest dwóch Władimirów Putinów; jeden rozsądny i czarujący, drugi - prawowity spadkobierca imperium"- pisze w piątek komentator dziennika "Corriere della Sera", podsumowując wizytę prezydenta Rosji we Włoszech i Watykanie.
2019-07-05 09:06

Rekordowe inwestycje Niemiec w Rosji. Sankcje - tylko na papierze

Niemieckie inwestycje w Rosji są największe od czasu światowego kryzysu gospodarczego z końca zeszłej dekady. Większe niż od wprowadzenia unijnych sankcji na Rosję za agresję na Ukrainę.
2019-07-04 20:20

Putin w Rzymie: Mamy nadzieję na przywrócenie pełnych relacji z UE

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wizyty w czwartek w Rzymie wyraził nadzieję na wznowienie pełnych relacji z Unią Europejską. Na konferencji prasowej mówił, że nie wie, jaką postawę przyjmie Ursula von der Leyen, nominowana na szefową KE.
2019-07-03 16:17

Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. W czerwcu ustawę tę przyjęły obie izby parlamentu Rosji.
2019-06-30 16:39

Trump proponuje Putinowi rozszerzenie dialogu

Prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w kuluarach szczytu G20 w Osace zasugerował rozszerzenie dwustronnego dialogu - powiedział w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Interfax.

2019-06-30 11:20

Ekspert CEPA: Spór Rosja-Zachód to konflikt systemów. Ukraina, Gruzja i Mołdawia są frontem dzisiejszej zimnej wojny

Powodem konfliktu między Rosją a Zachodem nie jest osoba prezydenta Rosji Władimira Putina, to konflikt systemowy; by przeciwdziałać rosyjskim wpływom, trzeba zmniejszać napięcia i podziały, które Rosja wykorzystuje ? uważa amerykański analityk ds. Rosji Brian Whitmore.
2019-06-28 15:14

Putin chce rozejmu z Wielka Brytanią. May stawia wyraźne weto

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła sugestie prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące normalizacji stosunków Londynu z Moskwą, póki ta "nie zaprzestanie nieodpowiedzialnych i destabilizujących działań, zagrażających Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom".
2019-06-28 12:16

Trump do Putina: Nie wtrącaj się w wybory

Prezydenci USA Donald Trump i Rosji Władimir Putin, którzy spotkali się w piątek w kuluarach szczytu G20 w Osace, uzgodnili, że ich kraje będą kontynuować negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń ? przekazał Biały Dom. Trump domaga się objęcia nimi również Chin.
2019-06-28 08:24

"Mamy sprawy do omówienia". Rozpoczęło się spotkanie Trumpa z Putinem

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczęli w piątek dwustronne spotkanie w kuluarach szczytu przywódców grupy G20 w japońskiej Osace. Wśród możliwych tematów wymienia się handel, kontrolę zbrojeń i denuklearyzację Korei Płn.
2019-06-28 07:21

Putin dla "FT": Liberałowie nie mogą już dłużej dyktować ludziom tego, czego chcą

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w czwartek w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" ideę liberalizmu, oceniając, że "nie jest potrzebna" i "weszła w konflikt z interesami przytłaczającej większości populacji", m.in. za sprawą multikulturalizmu i imigracji.
2019-06-28 00:20

Putin krytykuje ideę liberalizmu

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w czwartek w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" ideę liberalizmu, oceniając, że "nie jest potrzebna" i "weszła w konflikt z interesami przytłaczającej większości populacji", m.in. za sprawą multikulturalizmu i imigracji.

2019-06-26 08:22

Zachód i Rosja znów się dogadają? Zobacz, co dla Polski oznaczałaby "nowa Jałta" [OPINIA]

Od chwili wyboru Donalda Trumpa wielu zadawało sobie pytanie, czy prezydent USA znajdzie porozumienie z Władimirem Putinem kosztem państw byłego ZSRR (poza państwami bałtyckimi), a być może nawet kosztem Europy Środkowo-Wschodniej.
2019-06-25 10:07

Rosja: Spotkanie Putin-Trump w Osace podczas szczytu G20 jest prawdopodobne

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział we wtorek, że w japońskiej Osace podczas szczytu G20 prawdopodobnie odbędzie się spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa. Wcześniej rozmowy przywódców zapowiedział Biały Dom.
2019-06-24 20:52

Czeski wicepremier o sankcjach wobec Rosji: "Przeszkadzają w handlu"

Wicepremier Czech Karel Havliczek zapewnia, że respektuje decyzję UE w sprawie sankcji wobec Rosji. Wcześniej, w rozmowie z rosyjskim ambasadorem miał powiedzieć, że czeskie firmy chciałyby ich zniesienia.
2019-06-24 14:41

Rosja przedłuża embargo na żywność z Unii. Co obejmuje?

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przedłużający embargo na produkty żywnościowe z UE do 31 grudnia 2020 roku. Informację o przedłużeniu kontrsankcji opublikowano na oficjalnym portalu prawnym FR.
2019-06-24 05:52

Rosjanie już szlifują plany wojny gazowej i zapowiadają kryzys w Europie

Gdy mieszkańcy Europy wygrzewają się na plażach, w gabinetach Gazpromu szefowie szlifują plany kolejnej wojny gazowej na najbliższą zimę.
2019-06-22 18:01

Rosyjski rząd wstrzyma loty gruzińskich linii do Rosji

Od 8 lipca zawiesimy loty pasażerskie gruzińskich linii do Rosji - poinformowało w sobotę rosyjskie ministerstwo transportu. Wcześniej dekretem prezydenta Władimira Putina wstrzymano loty rosyjskich przewoźników do Gruzji.
2019-06-22 10:15

Rosja odwołuje swych turystów z Gruzji. Putin wydał dekret

Rosyjskie linie lotnicze nie będą od 8 lipca przewozić turystów do Gruzji, a biura podróży - sprzedawać wycieczek do tego kraju. Odpowiedni dekret wydał prezydent Władimir Putin, powołując się na względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo, jak długo potrwa zakaz.
2019-06-20 20:53

Czy rozmowa z obywatelami poprawi notowania Putina? "Raczej nie"

Telekonferencja Władimira Putina nie poprawi znacząco notowań rosyjskiego prezydenta - oceniają w czwartek rosyjscy komentatorzy po dorocznym - 17. z rzędu - programie, w którym Putin na żywo odpowiadał na prośby i apele obywateli.
2019-06-20 18:34

Putin: Rosja nie dąży do tego, aby być supermocarstwem

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w czwartek, że jego kraj nie dąży do statusu supermocarstwa. Rosja - tłumaczył - nie chce wrócić do stanu, w którym znajdował się ZSRR, narzucający swe wpływy Europie Wschodniej, bo takie działania są "przeciwskuteczne".

2019-06-20 17:03

Putin: Jesteśmy gotowi do dialogu, jeśli USA są zainteresowane

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w czwartek na telekonferencji z obywatelami, że jeśli strona amerykańska jest zainteresowana dialogiem, to Moskwa jest do niego gotowa. Ocenił, że kampania prezydencka w USA mogłaby skomplikować relacje z Rosją.
2019-06-20 13:21

Rosja okupuje Donbas? Putin: "Całkowita bzdura i kłamstwo"

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że stosunek Zachodu do Rosji nie zmieniłby się zasadniczo, gdyby nawet poszła ona na ustępstwa. Rosja musi stać się silniejsza, jeśli chce zająć "godne miejsce pod słońcem" - ocenił.
2019-06-20 12:30

Najbardziej palące kwestie dla Rosjan według Putina: Poziom życia i pensje

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami, że najbardziej palącymi kwestiami dla Rosjan są: poziom życia i dochodów, ochrona zdrowia, a także problemy komunalne, gospodarki odpadami i mieszkaniowe.
2019-06-20 09:54

Trump: Spotkam się z Putinem na szczycie G20

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas przyszłotygodniowego szczytu G20 w Japonii.
2019-06-19 09:24

Fiona Hill, doradczyni Trumpa ds. Rosji, odejdzie ze stanowiska

Fiona Hill, główna doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Rosji, znana z krytycznego nastawienia wobec Władimira Putina, w sierpniu odejdzie ze stanowiska - poinformował we wtorek (czasu lokalnego) rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC).
2019-06-18 15:10

Rosja wraca do rakiet? Duma Państwowa przyjęła ustawę o wstrzymaniu układu INF

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła we wtorek ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, zawartego w 1987 roku pomiędzy ZSRR i USA.
2019-06-17 10:21

May może spotkać się z Putinem. Czy nowy brytyjski premier pogodzi się z Rosją?

Premier W. Brytanii Theresa May rozważa spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na planowanym na koniec czerwca szczycie G20 w Osace, by zapoczątkować odwilż we wzajemnych relacjach zanim nowy brytyjski premier obejmie władzę - informuje "The Times".
2019-06-16 08:59

Trump oskarża "NYT" o zdradę po artykule o cyberdziałaniach wobec Rosji

O "wirtualny akt zdrady" oskarżył prezydent USA Donald Trump dziennik "New York Times" z powodu artykułu, w którym gazeta twierdzi, że USA przygotowują grunt pod ewentualne cyberataki na rosyjską sieć energetyczną jako ostrzeżenie dla Władimira Putina.

2019-06-15 13:37

Putin zarzuca USA "walkę bez reguł" w kontekście sporów handlowych

Prezydent Rosji Władimir Putin w sobotę zarzucił Stanom Zjednoczonym, że w kontekście prowadzonych przez to państwo "wojen handlowych" stosuje ono "walkę bez reguł". Zaapelował o odbudowanie zaufania i ustalenie zasad sprawiedliwej współpracy gospodarczej.
2019-06-13 11:44

Putin: stosunki z USA pogarszają się coraz bardziej

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek telewizji Mir, że ma nadzieję, iż na szczycie G20 w Osace państwa tej grupy podejmą decyzje umożliwiające współpracę gospodarczą. Ocenił przy tym, że stosunki Rosji z USA pogarszają się coraz bardziej.
2019-06-13 06:41

Chiny i Rosja chcą kontrolować "Światową Wyspę". Taki sojusz może być niebezpieczny dla Moskwy [OPINIA]

Władimir Putin popełnić strategiczny błąd, dążąc do oficjalnego sojuszu z Chinami. To pewne bowiem, że z czasem to Pekin, a nie Moskwa, będzie w tym sojuszu partnerem dominującym ? pisze w opinii James Stavridis, były dowódca sił NATO w Europie.

« Powrót do strony głównej